Iskustva Sibionics GS1 senzora – Lena

Nedavno je nekoliko aktivista Plavog kruga dobilo na testiranje senzore GS1 firme Sibionics, o kojoj smo pisali pre nekog vremena.
Delimo sa vama Lenino iskustvo, koje je posebno zbog drugačije glikoregulacije nakon porođaja:
Ćao, ja sam Lena, imam 34 godine, od čega sam slatkokrvna već punih 27. U terapiji koristim insulinske penove. Senzore za kontinuirano merenje glukoze povremeno koristim već više od pet godina.
Ovo je moje iskustvo sa korišćenjem Sibionics senzora:
Sam početak korišćenja ovih senzora je vrlo jednostavan i intuitivan. U kutiji se zajedno sa senzorom nalazi aplikator kojim se senzor praktično zalepi na odgovarajuće mesto. Nema transmitera i nema potrebe za kalibracijom senzora. Baš prijatno i veoma korisno iznenađenje za mene je što se u kutiji nalazi i poseban flaster sa ojačanjem, koji štiti senzor od otkačinjanja. Ja sam senzor aplicirala na zadnju stranu nadlaktice i za dve nedelje koliko senzor traje, nije mi se desilo da ga igde zakačim. Pitala sam se da li je to zbog njegovog duguljastog, ovalnog oblika, pomenutog flastera ili sam ja konačno našla mesto na ruci otporno na otkačinjanje senzora.

Pratila sam uputstvo i skrenirala odgovarajući QR kod kako bih skinula aplikaciju. Prilikom podešavanja, unose se određeni podaci, poput onog o vrsti dijabetesa. U skladu s tim, aplikacija podešava željene vrednosti šećera, a na korisniku/-ici je da odredi na kojim vrednostima želi da se alarmi aktiviraju i koliko često da ga/je “opominju”. Osim alarma za visoke i niske vrednosti, tu je i alarm za urgentno niske vrednosti, što može biti od izuzetne koristi. Aplikacija nudi mogućnost “remote view”, tzv. daljinskog praćenja. Ovu opciju nisam koristila, ali mi se čini izuzetnom za npr. decu i roditelje.
Posebno me je oduševila detaljna statistika koju aplikacija nudi!

Kako sam se nedavno porodila i dojim svoju bebu, sada sam u posebno izazovnom periodu za glikoregulaciju. Ova fina statistika pomogla mi je da uvidim mesta gde mogu bolje da reagujem. Osim čuvenog TIR (engl. time in range), tu su i TBR i TAR (engl. below i above range), koji su iskazani u procentima, ali i u satima. Meni je ta vrednost u satima bila još interesantnija za praćenje, jer je nekako “opipljivija”. Tu je i GMI (engl. glucose managment indicator) koji govori o kvalitetu glikoregulacije koju osoba postiže, uzimajući u obzir podatke sa senzora. Aplikacija može generisati i izveštaj o vrednostima šećera u poslednjih 14/30/60/90 dana. Takav izveštaj onda možete sakriti od svih očiju i reći sebi da će biti bolje sledeći put ili ga pokazati svom endokrinologu/osobi sa dijabetesom koja može da pomogne ili npr. svima koji ovaj tekst čitaju.

Što se samih vrednosti šećera i njihovih odstupanja od vrednosti merenih iz prsta tiče, nisam primetila odstupanje veće od 1,2 mmol. Eventualni minus ovih senzora može biti njihova cena. Mislim da će i dalje neke konkurentske opcije biti jeftinije u određenim zemljama. Malo su veći od drugih senzora koje sam koristila, pa kome je bitno da senzor bude jedva vidljiv, može to uzeti za nedostatak.
Sve u svemu, izuzetno sam zadovoljna Sibionics senzorom i radujem se što konačno stižu kod nas, pa neću više morati da jurim senzore po inostranstvu!
Za više informacija o senzoru i distributeru, kliknite OVDE
Tu je i spisak apoteka gde se mogu kupiti senzori za sada: SPISAK
U Beogradu po preporučenoj ceni prodaje samo apoteka Park (Hadži Melentijeva 3, Vračar), dok ostale apoteke u Beogradu imaju maržu.