Iskustva Linx senzora – Jelisaveta

Nedavno je nekoliko aktivista Plavog kruga dobilo na testiranje LinX senzore.
Delimo sa vama Jelisavetino iskustvo:
LinX senzor u maloj kutiji ima aplikator i senzor u jednom – kao kod Freestyle Libre i Medtronic Simplera senzora, što ga čini vrlo jednostavnim za upotrebu. U kutijici je i uputstvo o preuzimanju aplikacije i postavljanju senzora.

Apliciranje je jednostavno, a nakon postavljanja senzora na ruci ostaje jedna parica – senzor je toliko mali da za 15 dana nošenja – koliko senzor traje, samo sam prva dva dana bila svesna gde se nalazi, a već trećeg dana sam zaboravila da je uopšte u mojoj ruci. Osim što je prečnik senzora 22 mm i debljina 4,2 mm, on takođe ima neverovatna 2,2 g (što je neuporedivo sa Enlite i Guardian senzorima koje sam do sada nosila).
Lepak senzora tj. flastera je odličan, svih 15 dana je izdržao bez bilo kakvih dodataka preko njega.

A sada o aplikaciji, kojom sam oduševljena.
Ja je koristim na engleskom jeziku, iako ima opcija i za srpski jezik. Sve funkcije su jako jednostavne, naročito ako ste ikada koristili bilo kakvu aplikaciju ili pumpu sa opcijama za senzor, a i ako niste, ovo je verovatno najlakša aplikacija i za početnike.
Na glavnom ekranu imate trenutni šećer, koji se meri svakog minuta! I opcije da vidite grafikon za 6, 12 i 24 sata kao i tendenciju šećera. Alarmi mogu da budu uplajeni ili ugašeni, i ima ih nekoliko: za visok šečer, za brz rast, za brz pad, za početak hipoglikemije (šećer ispod 3.9) i za vrlo nizak šećer. Postoji i alarm za gubitak konekcije koji mi se nijednom nije upalio. Alarmi mogu da budu kao zvuk, zvuk i vibracija ili samo vibracija. Zvuk je prodoran i ne može da se smanji jačina, tako da je potrebno malo se naviknuti na njega. Alarmi se javljaju na svakih pola sata ako je šećer pod nekim od opcija za alarme.
Postoji mogućnost kalibracije, koja se iz ugla firme ne preporučuje pre prva 24 sata, a po iskustvu korisnika, čak i u prva 72 sata, jer je normalno da prva tri dana nisu potpuno verodostojna. To je bio i moj slučaj ali sam u prvim danima nosila i Guardian 3 senzor pa nisam imala problema. Kalibracija se vrlo lako zapisuje i prihvata, meni je bez problema senzor prihvatio prvu kalibraciju iako je u datom trenutku bila razlika od 2 mmol.

Postoji naravno kalkulacija TIR (vreme u opsegu) kao i veliki broj drugih – tendencije, profili, indeks niskog šećera. Na aplikaciju mogu da se dodaju u događaji kao što je obrok, davanje insulina, fizička aktivnost i drugo.
Još jedna stvar kojom sam potpuno zapanjena je signal i povezivanje. Za 15 dana ni jednom nisam izgubila signal iako sam po skoro pola sata ponekad provodila dosta daleko od telefona, do 100 metara distance. Ovo je za mene jako važno jer imam telefon koji i dalje ne može da se poveže sa pumpom i Medtronic sistemom iako podržava moj Android.
A sada moj jedini problem sa ovim senzorom – kako imam dijabetes preko 24 godine, znam kako moj šećer otprilike reaguje i kakve su mu brzine rasta i pada, LinX senzoru se desi da mi u jednom minutu kaže da je šećer 8 a u drugom 11-12, pa se posle deset minuta opet vrati na 8. U prvom takvom slučaju sam mu poverovala i dodala korekciju, koja je ispala nepotrebna, pa sam nakon toga ignorisala ta “shizofrena cepanja” i samo pustila grafikon da malo poludi i vrati se u normalu. Naravno, sasvim je moguće da je to samo do ovog konkretnog senzora i da kada bih imala drugi, tako nešto se ne bi ponovilo. To svakako nije razlog da se LinX ne koristi.
Da nemam Medtronic pumpu i Guardian senzore, LinX bi bio moj glavni izbor.
Za kraj, kao neko kome je zelena boja omiljena, LinX aplikator i aplikacija su za mene najlepši!
LinX senzor je na listi RFZO, njegov distributer je Profesional Medic a postoji i u slobodnoj prodaji u apotekama.