In memoriam: Stela Prgomelja
U četvrtak 7. maja, u popodnevnim časovima napustila nas je Stela Prgomelja u svojoj 56. godini.
Stela je bila predsednica Društva za borbu protiv šećerne bolesti grada Beograda, počasna članica Plavog kruga i doživotna potpredsednica Dijabetoškog saveza Srbije, te članica BCV pri Međunarodnoj dijabetes federaciji (IDF).
Važnije od svih titula, Stela je bila prvi aktivista na polju dijabetesa ne samo u Srbiji nego na prostoru celog Balkana. Tokom 1990-ih je čitala knjige napisane na engleskom jeziku i delila informacije na svom blogu “diabeta” kako bi do tada nedostižno znanje podelila sa ljudima sa dijabetesom na ovim prostorima. Njen najveći doprinos životima ljudi sa dijabetesom jeste publikacija “Moj džepni pankreas” koju je objavila 2006. godine kao jedna od prvih korisnica pumpe u Srbiji. Pored njenih brojnih pionirskih poduhvata, u koje se ubrajaju i predavanja i edukacije na prostoru cele bivše Jugoslavije, pisanje o brojanju ugljenih hidrata i takozvanoj “slatkoj matematici” jeste ono po čemu je svaka osoba sa dijabetesom u Srbiji prepoznaje. Stela je takođe svakoj osobi sa dijabetesom u Srbiji koja je imala tu čast da je upozna, pomogla da nastavi dalje svoj novi život sa dijabetesom.
Izgubili smo prvu i najveću borkinju za prava osoba sa dijabetesom u Srbiji i najveći omaž koji joj možemo dati jeste da se svakog dana trudimo da život osoba sa dijabetesom u Srbiji činimo boljim i kvalitetnijim.



